אימוני כושר לצד דת ומסורת

משחר ההיסטוריה, נראה כי הנציגים היהודים מעולם הספורט מצטיינים במגוון תחומים וביחס למספר היהודים מתוך כלל האוכלוסייה העולמית, נראה כי בהחלט יש לנו מקום של כבוד בענפים רבים. יחד עם זאת, כשמדברים על הישגים ספורטיביים ראויים לציון ואפילו כשמדובר על כושר גופני לצורך הנאה, נראה שאין הרבה כאלו שמגיעים מעולם הדת והמסורת ובכלל שמדובר באוכלוסייה שלא ממש מחוברת לעולם האימון הגופני. יחד עם זאת, נראה כי בשנים האחרונות ישנו רנסנס של ממש בתחום הזה וכי המודעות לכושר גופני עולה גם בחברות מסורתיות ואפילו בחברות חרדתיות ואדוקות יותר. האם ניתן להשתמש בכל ציוד כושר שהוא, מה אומרת ההלכה על הנושא ואיך אפשר לשלב בצורה טובה בין שני העולמות הללו? הנה כמה נקודות מבט ששווה להכיר בנושא.

האם מותר להיעזר בכל ציוד כושר שהוא?

ככלל, אין שום בעיה להשתמש בכל ציוד שהוא, אבל כן חשוב לשים לב למגבלות, ואם יודעים להתנהל סביבן בצורה נכונה אין שום סיבה שלא להיעזר בציוד מקצועי שישפר את איכות האימון. אלו הדברים שכדאי לקחת בחשבון בעניין הזה:

מה אומרת ההלכה על כושר גופני?

במקורות מוקדמת כמו התורה שבכתב והתורה שבעל פה, אין התייחסות ישירה לאימון גופני, שכן לא מדובר במשהו שעשו בימים אלו. יחד עם זאת, כן ישנן התייחסויות רבות לתפיסת הגוף ביהדות והתורה, שאומרות שהגוף הוא יצירה של הקדוש ברוך הוא ועל כן זה משהו שצריך לשמור עליו ולטפח אותו. זה אומר להימנע מהרגלים מזיקים כמו עישון, להקפיד על מקלחות וטיפוח, וכן – גם לעשות כושר גופני. באופן כללי, כל מה שעוזר לשמור על הבריאות ולא מערב פגיעה ישירה בגוף הוא מבורך מבחינת ההלכה. אם אתם לא בטוחים אפשר בהחלט להתייעץ עם איש דת שככל הנראה יאשר לכם לעסוק באימון גופני.

איך לשלב בין העולמות?

היתרון של אנשים מסורתיים ודתיים, הוא שהם כבר מתורגלים בהתמדה בגלל התפילות והחובות של כל אדם יהודי. כך, נעשה הרבה יותר פשוט להתמיד בהרגלים מתוך ניסיון של ממש בעניין הזה. הטיפ הכי טוב שאנחנו יכולים לתת בנושא, הוא לשלב אימונים עם התפילות. קמתם מוקדם לשחרית? צאו לריצה מיד אחריה. מניחים תפילין בכל בוקר? סט שכיבות סמיכה מייד לאחר מכן זה הרגל מצוין. הולכים לבית כנסת מדי יום? אפשר להמיר את ההליכה בריצה וכך הרווחתם אימון כושר על הדרך.

אם לסכם את הדברים, נראה כי אין סתירה של ממש בין ההלכה לכושר גופני ובהחלט מומלץ לכל אדם, וגם לאנשים שומרי מסורת, לאמץ הרגלים בריאים ושגרת אימונים קבועה.