סיור בהר הבית

הר הבית הוא אחד המקומות הקדושים ביותר ליהדות (וגם לנצרות ולאיסלאם). המקום טומן בחובו מאורעות היסטוריים שהשפיעו באופן ניכר על בני ישראל והדת היהודית. כיום, מתקיימים באזור סיורים מודרכים, מעשירים ומרתקים. למעשה, סיור בהר הבית מהווה פעילות נהדרת לבילוי במהלך בין הזמנים. כל המידע על כך – במאמר שלפניכם.

לפני הכל, מהי תקופת "בין הזמנים"?

שלושה זמנים מאפיינים את שנת הלימודים בישיבה. ופה נציין כי "זמן" הוא שם או כינוי לתקופת לימודים, כשכל אחד מהם (יש שלושה זמנים) מאופיין בפרק זמן שונה. החופשה שבין זמן לזמן, נקראת בין הזמנים. כך שתלמידי הישיבה למעשה יוצאים לחופשה בין תקופות הלימודים, רק שבעולם הדתי נהוג לקרוא לחופשה הזו "בין הזמנים".

סיור בהר הבית

הר הבית הוא אחד המקומות התיירותיים ביותר בישראל, ומגיעים אליו מידי שנה ישראלים רבים ותיירים מכל העולם. בימי חול ניתן להגיע לירושלים לסיור בעיר העתיקה, כשאפשר להיכנס אל רחבת הר הבית, עד לגבול מסוים (זאת בשל קדושתו של המקום). למעשה, תוכלו להירשם לסיורים מודרכים ברחבת הר הבית, כשמדובר בסיורים מרתקים ומעשירים במיוחד.

טוב לדעת שהר הבית כפי שאנו מכירים אותו כיום, הורחב ונבנה מחדש במאה האחרונה של תקופת בית שני על ידי הורדוס (המכונה גם המלך הבנאי, זאת בשל העובדה שהוא אחראי לבנייתם של לא מעט אלמנטים ומבנים ברחבי הארץ). כמו כן, לפי המקרא בית המקדש הראשון הוקם על ידי שלמה המלך בימי בית ראשון, והיווה מרכז דתי בו שהו הכוהנים.

מה ניתן לראות במהלך הסיור?

אל הר הבית ניתן להיכנס דרך שער המוגרבים, כשמדובר על אזור קדוש לשלוש הדתות. בדרך כלל את הסיור מתחילים בתצפית, ורק לאחר מכן ממשיכים אל רחבת הר הבית. האזור טומן בחובו שלל שרידים ארכאולוגיים, כמו מנהרות, בורות מים ועוד. חשוב לציין שלא ניתן לראות את השרידים הללו, ולרוב הם סגורים בפני המבקרים.

מה כן ניתן לראות? את המבנים שנמצאים ברחבת הר הבית, כשגולת הכותרת היא כיפת הסלע. אין ספק שמדובר בסיור מרתק, אותו כל אדם מאמין (וגם מי שלא) חייב להכיר. במהלך הסיור תוכלו ללמוד על ההיסטוריה של המקום במהלך התקופות השונות (לרבות התקופה הביזנטית), ועל התפתחותם של המבנים הקדושים במרוצת השנים.

שנסכם?

סיור בהר הבית מהווה פעילות נהדרת לתקופת בין הזמנים, כשרצוי לברר מבעד מועד אילו סיורים מודרכים מתקיימים באזור, כמו גם לבדוק את שעות הפעילות. כמו כן, בררו אם יש צורך בהרשמה מראש, כך שלא תפספסו את אחד הסיורים המרתקים ביותר בארץ.

חופשה נעימה!