בכותל המערבי בתשעה באב

הצום המשמעותי ביותר ביהדות, לאחר יום הכיפורים, הוא יום תשעה באב שמציין כמה אסונות גדולים ומכוננים שהתרגשו על עם ישראל במשך ההיסטוריה והחמור בהם – חורבן הבית והגלות. יום התענית של תשעה באב הוא החמור מבין התעניות שניתנו מדרבנן. בניגוד ליתר ימי התענית בהם צמים מבוקר עד ערב, בט' באב הצום והתענית נמשכים מערב עד ערב, ממש כמו ביום הכיפורים. כמו כן, ביום זה חלים כל חמשת התעניות של יום הכיפורים.

המשמעות של ירושלים ליום ט' באב

האירועים שמצוינים ביום זה, אם כי לא כולם, התרחשו בעיקרם בירושלים:

ירושלים אם כן תופסת מקום מרכזי בחורבן וממנו גם באבל של יום זה. רבים הם היהודים שרוצים להרגיש דווקא בתשעה באב, קרובים יותר למרכז הרוחני היהודי שהיה בבית המקדש. השריד האחרון לאותו בית מקדש ששכן על הר הבית הוא הכותל המערבי. המקום משמש כמקום תפילה בימי חול וגם כמקום לציון חגים ואירועים כגון בר מצווה או ראש השנה. בזמן תענית תשעה באב הכותל מתמלא גם כן במתפללים שמגיעים מכל העולם בנוסף כמובן לישראל.

בכותל המערבי בתשעה באב

מנהגי תשעה באב

חלק ממנהגי היום כוללים מנהגי אבלות שניכרים גם אצל המגיעים לכותל המערבי. הם יושבים על הקרקע כאשר הם יחפים. הם קוראים במגילת איכא, שרים שירים שמיוחדים ליום זה ומקוננים על חורבן הבית.

ביום זה ניתן לראות על הרחבה לפני הכותל יהודים מכל קצות תבל ומכל זרמי היהדות השונים: יש ביניהם חיילים רבים, אנשים שאינם דתיים בחיי היום יום, יהודים אמריקאים רבים, חרדים, דתיים לאומיים כמו גם יהודים מכל העדות.

היחוד ביום זה הוא שבניגוד ליום הכיפורים, ניתן להתנייד ברכב או בתחבורה ציבורית. זה גורם לכותל ולרובע היהודי להיות שוקק באנשים שמגיעים כאמור בהמוניהם מכל הארץ והעולם. כל זה מביא להיערכות מיוחדת של גורמים שונים בעירית ירושלים, במשטרה, בצבא ואפילו בקרב מגן דויד אדום. הכניסות לעיר העתיקה מוגבלות לרכבים של תושבים וגם זאת בכפוף לשמנים מסוימים והוראות שעה. ברחובות מוצבים מספר רב ביותר של אנשי ביטחון שונים שמפקחים על הסדר.

 

לסיכום, החוויה של יום תשעה באב בכותל היא משהוא מיוחד במינו. היא מאפשרת לכל יהודי להרגיש קרוב למקום עצמו בו התרחשו האירועים המכוננים של עמנו. החזרה להר הבית ולכותל בט' באב נעשית תוך תחושת אבל כבד אבל ממנו אנחנו גם יכולים להתחזק ולחזק את האמונה שלנו בימים אלו של פריחת העם היהודי במולדתו.